Kategoriler
Teknik Bilimler

CNC ( Computer Numerical Control )

Mahmut Sercan TURAN1

CNC, İngilizce açılımı Computer Numerical Control olan, ismini bu kelimelerin baş harflerinden alan ve Türkçe karşılığı, Bilgisayarlı Sayısal Kontrol olan yabancı bir terimdir. CNC tezgahlar, Endüstri 3.0 ile hayatımızda önemli bir yer almaya başlamıştır ve günümüzde de talaşlı imalat işlemleri yapan firmalar için vazgeçilmez bir öneme sahiptir.

CNC tezgahların hayatımıza girmesiyle birlikte insan gücünü kullanarak uzun sürelerde üretim yapılan üniversal torna ve freze gibi tezgahlarının kullanımı azalmış ve CNC tezgahlara ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. CNC tezgahlar, bilgisayarlı kontrol sistemlerine sahip oldukları için tezgâhın açılması, kapatılması, eksenlerin hareketleri, takım değişiklikleri gibi manuel yapılan birçok işlemi tek bir tuş ile otomatik olarak yapmamıza imkân sağlamaktadır. CNC tezgahların hareketlerini ve kontrolünü sağlamak için tezgahlara bir veri girişi yapılması gerekir, bu veri girişini ise harfler ve sayılardan oluşan komutlar sayesinde yapılmaktadır. Veri girişi yapılması için kullanılan özel kodlar vardır. Bu kodlar G ve M kodlarıdır. Bu kodlar ve yanlarına yazılan sayılar ile beraber CNC tezgahlarına veri girişi sağlanmaktadır. Örneğin; M08 verisi girildiğinde tezgâh soğutma sıvısını açacağını algılar ve açar. Her hizmetin bir bedeli olduğu gibi talaşlı üretimin otomatik olarak bilgisayar kontrolü sayesinde yapılmasını sağlayan CNC tezgahlarının ilk kurulum maliyetleri yüksektir ama sağladığı avantajlar ve kazandırdıkları ile kurulum maliyetini fazlasıyla çıkarmaktadır.

Sonuç

CNC tezgahlar, zaman ve insan gücünün kullanımını azaltarak seri üretim yapılabilmesini sağlayarak talaşlı imalat ile üretim yapan her işletme için vazgeçilmez bir yere sahiptir. Endüstri 4.0 ile beraber yeni üretim CNC tezgahların hayatımıza girmeye başlamasıyla insan gücüne ihtiyaç duyulmadan tam otomatik bir sistem ile seri üretimi gerçekleştirebilecek CNC tezgahları üretim alanlarında yerini alacaktır.

1ORCİD: 0000-0001-5811-3807, Özel KOSBİ Zülfü-Mevlüt Çelik MTAL Makine ve Tasarım Alan Öğretmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.